Paieška...
Išplėstinė paieška
Uždaryti
background

Valstybinė kalba

Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2018 m. liepos 25 d. pakeitė  Juridinių asmenų registro nuostatus, todėl nuo 2020 m. sausio 1 d. registruojant juridinių asmenų pavadinimus kalbos ekspertizė neprivaloma. Tačiau tebegalioja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2004 m. vasario 2 d. nutarimas Nr. N-2(91) „Dėl Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių patvirtinimo“. Už juridinių asmenų pavadinimų atitiktį šių taisyklių nuostatoms yra atsakingi juridinių asmenų steigėjai.

Todėl, norėdami išvengti netinkamo įmonės pavadinimo registravimo ir su tuo susijusių neigiamų pasekmių, dėl įmonių pavadinimų nemokamai konsultuokitės su Valstybine lietuvių kalbos komisija el. paštu [email protected]  arba telefonu (8 5) 272 4520.

 

Lietuvos Respublikoje steigiamų įmonių, įstaigų ir organizacijų (juridinių asmenų) pavadinimų sudarymą reglamentuojantys teisės aktai  

______________________  

1 CIVILINIS KODEKSAS

2.40 straipsnis. Juridinio asmens pavadinimo sudarymas

  1. Juridinio asmens pavadinimas yra sudaromas iš žodžių ar žodžių junginių, vartojamų perkeltine reikšme arba turinčių tiesioginę reikšmę.
  2. Juridinio asmens pavadinimas turi būti sudarytas laikantis lietuvių bendrinės kalbos normų ir negali būti sudarytas tik iš tiesioginę veiklos daiktų ar paslaugų rūšį nurodančio bendrinio žodžio (žodžių) arba tik iš vietovardžio, arba tik iš kitokio žodžio, neturinčio skiriamojo požymio.
  3. Juridinio asmens pavadinimas gali būti sudarytas iš raidžių, kurios negali būti suprantamos kaip žodžiai, ir skaitmenų arba jų derinių tik tada, jeigu toks pavadinimas yra nusistovėjęs visuomenėje. Juridinio asmens, susijusio su užsienio juridiniu asmeniu ar kita organizacija, pavadinimas gali būti sudaromas taip, kad jis būtų tapatus ar panašus į užsienio juridinio asmens ar kitos organizacijos pavadinimą, jei yra šių sutikimas naudoti pavadinimą.

 

2 VALSTYBINĖS KALBOS ĮSTATYMAS

16 straipsnis. Visų Lietuvos Respublikoje veikiančių įmonių, įstaigų ir organizacijų pavadinimai daromi laikantis lietuvių kalbos normų ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintų taisyklių.

 

Parengta pagal VKI ir VLKK informaciją

 

 

   

Kultūros sk. kalbos tvarkytoja (vyr. specialistė) Aušrinė Rinkevičienė

Šiaulių miesto savivaldybės kalbos tvarkytojas (vyr. specialistas), vykdydamas valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo kontrolės funkciją, kontroliuoja, kaip mieste laikomasi Valstybinės kalbos įstatymo, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų, kitų teisės aktų, nustatančių valstybinės kalbos vartojimo bei taisyklingumo reikalavimus; siekdamas užkirsti kelią pažeidimams, taiko prevencines priemones, vykdo informacinę ir šviečiamąją veiklą, miesto įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojams, gyventojams ir kt. suinteresuotiems asmenims teikia konsultacijas valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo klausimais.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius 2020 m. lapkričio 19 d. įsakymu Nr. A-1606 „Dėl administracinės teisenos pradėjimo, administracinių nusižengimų ar įstatymų pažeidimų tyrimo, administracinių nusižengimų ar įstatymų pažeidimų protokolų surašymo ir administracinių nusižengimų bylų ar įstatymų pažeidimų nagrinėjimo“ (2022 m. kovo 21 d. įsakymo Nr. A-491 redakcija) kalbos tvarkytojui (vyr. specialistui) suteikė teisę pradėti administracinę teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimus, surašyti administracinių nusižengimų protokolus ir nagrinėti administracinių nusižengimų bylas už Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 497–503  straipsniuose numatytus administracinius nusižengimus.

Apie pastebėtus valstybinės kalbos vartojimo ir taisyklingumo pažeidimus galima pranešti el. paštu .

Kalbos institucijos

 

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (https://www.vlkk.lt/)

Valstybinė kalbos inspekcija (https://vki.lrv.lt/lt/)