2025 m. kovo 24-30d. Šiaulių, Juliaus Janonio gimnazijos II-III kl. Mokiniai (Dovilė Balbonaitė, Gabrielė Dovtartaitė, Vytatutė Martinaitytė, Elzė Rupšytė, Vaidilė Sterbavičiūtė, Una Trinkaitė) ir mokytojos Ramunė Kančiauskienė, Linda Gudaitė pagal akredituotą Erasmus+projektą, tema „Healthy Planet, healthy people” dalyvavo mobilumo veiklose Portugalijoje, Esposende mieste, Escola Secundaria Henrique Medina mokykloje. Projekto partneris -Henrique Medina mokykla- vienintelė tokia didelė ugdymo įstaiga miestelyje, kurioje mokosi net 1200 mokinių ir dirba 120 mokytojų. Mokyklos pavadinimas siejamas su įžymiu Portugalijos dailininku Henrique Medina de Barros, kurio garbei ir pavadinta mokykla.
Erasmus+ projekto tema „Healthy planet, healthy people” šį kartą janoniečius kartu su projekto partneriais iš Kipro nubloškė į nuostabų Portugalijos miestelį Esposende, kurio gamtos unikalumas ir grožis užbūrė visus dalyvius. Tai išskirtinė geografinė vietovė, kurią nuo Atlanto vandenyno bangų mūšos saugo Apulian nacionalinis parkas ir Cavada upė, garsėja paplūdimiais, smėlio kopomis ir natūraliais rezervatais, o gamtos grožis bei nepakartojami peizažai ne tik suteikia įkvėpimo kūrybai, mažina stresą, gerina nuotaiką, bet ir yra tobula vieta gimnazistams stiprinti emocinę bei fizinę sveikatą vykdant įvairias sveikatinimosi veiklas mobilumo metu.
Kadangi Erasmus+projekto tikslas skatinti šiuolaikinio mokinio fizinį aktyvumą gamtoje, gerinant jo emocinę sveikatą, sveikos gyvensenos įgūdžius ir atkurti artimą šiuolaikio žmogaus ryšį su gamta bei jos išsaugojimu, projekto partneriai-portugalai dalyviams parengė aktyvią, emocinę ir fizinę sveikatą stiprinančią programą.
Dalyvių mobilumo veiklos prasidėjo susipažįstant su mokykla, trijų šalių dalyvių prisistatymais bei dar prieš atvykimą sukurta vaizdo medžiaga apie sveikatos stiprinimą savo mieste. Po pristatymų aplankytas Espozende miesto jūrų muziejus, kuris ypač svarbus miesto gamtos paveldo objektų apsaugai, vandens augmenijos ir vandens telkinių išsaugojimui. Kitos dienos pradžioje projekto dalyviai iš Lietuvos ir Kipro leidosi į nuotaikingą plaukimą baidarėmis Neira upe, kuri ne tik įteka į Atlanto vandenyną, bet ir skiria Viana do Castelo savivaldybę nuo Esposende. Pasiplaukiojimas baidarėmis baigėsi sveikatinimosi maudynėmis Neiros upėje. Kitomis dienomis janoniečiai turėjo galimybę aplankyti Viano do Kastelos - vieną gražiausių šiaurės Portugalijos miestų, kuriame harmoningai dera istorija ir šiuolaikiškumas, gamtos grožio ir žmogaus prigimtinis artumas. Aplankyta ikoniška Santa Luzia šventovė, esanti ant Monte de Santa Luzia kalvos, Gil Eannes laivų muziejus bei Eifelio tiltas. Neišdildomą įspūdį paliko Porto miestas, kuris sužavėjo ne tik istorija, architektūra, bet ir nuostabia Sao Bento stotimi, Porto Katedra, Ribeira rajonu, Dom Luis I tiltu, kuris nuvedė į Vila Nova de Gai miesto dalį, esančia kitoje Douro upės pusėje. Galiausiai mėgaudamiesi nuostabia portugalų gastronomija- francesinha ir de nata leido dar geriau pažinti Portugalijos istoriją, kultūrą ir tradicijas. Paskutinę projekto dieną įprasmino įspūdinga Erasmus+vakarone - bendra vakarienė, tradiciniai trijų partnerių šalių šokiai, dainos ir žaidimai dar labiau sutvirtino tarpusavio bendrystę.
Erasmus+ projekto dalyviams vizito metu pristatyta Portugalijos švietimo sistema, aptarti švietimo sistemų panašumai ir skirtumai, Escola Secundaria Henrique Medina ugdymo kryptys, aplankytos mokyklos erdvės, pasidalinta patirtimi. Visus ypač sužavėjo šilti mokytojų ir administracijos tarpusavio santykiai su mokiniais, draugiška bendruomenė, sveikas, įvairus mokyklos valgyklos meniu, vidinio poilsio kiemelio erdvės ir emocinę sveikatą stiprinanti aplinka bei kultūra.
Šis Erasmus+ projektas tapo galimybe gimnazistams suprasti, kad gamta ir buvimas joje leidžia pasijusti jos dalimi, suvokti savo, kaip atsakingo Europos piliečio, indėlį ją saugant. Džiugu, kad Erasmus+programos suteiktos galimybės praturtina projekto dalyvių gyvenimą, atveria naujų perspektyvų, suteikia pasitikėjimo, drąsos, praplečia akiratį, leidžia prisiliesti prie kitos šalies kultūros, pagerina užsienio kalbos žinias ir kuria draugystes, kurios praturtina dalyvius neįkainojama tarptautine patirtimi ir įkvepia pokyčiams.
Trijų šalių - Kipro, Lietuvos ir Portugalijos - bendradarbiavimas bus tęsiamas. Balandžio pabaigoje Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje lankysis Kipro ir Portugalijos dalyviai ir kartu su janoniečiais pratęs ir užbaigs Erasmus+mobilumo veiklas Šiauliuose.
Programą finansuoja Europos Sąjunga. Pateikta nuomonė yra tik autoriaus(-ių) ir ji nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo narių požiūrį. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija už tai negali būti laikoma atsakinga.
Informacinio pranešimo ir nuotraukų autorė
Šiaulių Juliaus Janonio anglų kalbos mokytoja Ramunė Kančiauskienė