Pasitinkant šv. Velykas į savo vietą ant bokšto laikrodžio stogelio grįžo ir laikrodžio „šeimininkas“ – varinis gaidys. Šiauliečių ir miesto svečių džiaugsmui, jis atgavo prieš du dešimtmečius prarastą gebėjimą judėti.
Meistrai pripažįsta, kad tai buvęs net didesnis iššūkis nei tikėtasi. Bulvaro simbolio sugrįžtuvėse apsilankė ir miesto meras Artūras Visockas.
„Šios skulptūros mechanizmo variklis pagamintas tais metais, kuriais gimiau – 1968-iais. Toks mechanizmas – vienintelis Lietuvoje, vien dėl to verta atvažiuoti į Šiaulius. Laikrodis stovi miesto pėsčiųjų bulvare, kuris yra antrasis Europoje, čia – pagrindinė miesto gatvių sankirta, simbolinė pasimatymų ir susitikimų vieta. Visai šalia – vienintelis Lietuvoje Fotografijos muziejus. Šiauliuose išties daug išskirtinių dalykų“, – sakė miesto meras.
Bokšto laikrodžio remontą pernai atlikusios bendrovės „Šiaulių gatvių apšvietimas“ kolektyvui ramybės nedavė mintis, kad reikia imtis ir pačios gaidžio skulptūrėlės atnaujinimo. Pakeitus laikrodžio ciferblatus ir mechanizmą, nuspręsta atgaivinti ir pirminę idėją, kad gaidys 12 ir 18 val. vėl plasnotų sparnais ir suktųsi.
Prieš mėnesį meistrai nukėlė žymųjį gaidį nuo bokšto, susirinko senojo mechanizmo dar išlikusias, nors ir nebeveikiančias detales, parsivežė į dirbtuves ir bandė išsiaiškinti jo veikimo mechanizmą bei galimybes atstatyti jo judėjimo funkciją. Į pagalbą buvo pakviestas ir pačios idėjos autorius Vilius Puronas, papasakojęs pirminį gaidžio mechanizmo veikimo principą. „Šiaulių gatvių apšvietimo“ jaunosios kartos meistrams tai buvo tikras iššūkis, tačiau automatikos specialistas Andrius Bernotas užsibrėžė tikslą priversti gaidį suktis ir plasnoti.
Pirmiausia buvo perrinktas, išvalytas ir suremontuotas autentiškas, dar 1975 m. iš seno buitinio prietaiso gaidžio mechanizmui pritaikytas elektros variklis, parankinėmis priemonėmis ir meistro kūrybiškumo dėka sukonstruotas sukimosi pavarų perdavimo iš variklio į gaidžio skulptūrą mechanizmas.
Tam, kad mechanizmas veiktų konkrečiomis valandomis, t. y. būtų sinchronizuotas su laikrodžiu, teko sujungti senąsias technologijas su šiuolaikinėmis išmaniosiomis technologijomis – įrengti laikrodžio ir gaidžio skulptūros sinchronizavimo valdiklį. Taigi, „Gaidžio“ laikrodžio atgaivinimo projektas yra tikrai unikalus – sujungiantis senąsias ir šiuolaikines technologijas, pareikalavęs nemažai kantrybės, kūrybos ir meistro užsispyrimo.
1975 m. ant laikrodžio bokšto įrengtas varinis gaidys yra tapęs vienu iš Šiaulių simbolių, aikštė prie „Gaidžio“ – tradicine pasimatymų vieta. Tačiau jau daugiau kaip 20 m. gaidys buvo praradęs savo unikalią funkciją – tam tikru laiku suplasnoti sparnais ir pasisukti aplink savo ašį.
Pagal bendrovės „Šiaulių gatvių apšvietimas“ informaciją