Investuojama į tvarų šilumos ūkį, atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimą.
Siekdama didinti šilumos energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos šaltinių dalį, sumažinti iškastinio kuro vartojimą ir neigiamą poveikį aplinkai, AB „Šiaulių energija“ inicijavo „Iki 20 MW galios biokuro katilinės projektavimas ir statyba Šiauliuose, Pramonės g. 10“ projektą. 2023 m. pradžioje buvo pasirašyta rangos sutartis su UAB „Montuotojas“, tuomet pradėti projektavimo, o po kelių mėnesių – statybos darbai.
Katilinės projektas įgyvendintas per ypač trumpą laiką. 2024 m. lapkričio 15 d. gautas biokuro katilinės statybų užbaigimo aktas.
Įgyvendinus projektą „Iki 20 MW galios biokuro katilinės projektavimas ir statyba Šiauliuose, Pramonės g. 10“, metinėje šilumos gamybos struktūroje apie 90 proc. šilumos energijos bus pagaminama panaudojant biokurą. Likusi dalis – naudojant gamtines dujas.
Bendra šio projekto vertė siekia 13,75 mln. Eur. Pagal Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programą, investicinio projekto įgyvendinimui, buvo skirta 706 tūkst. eurų subsidija.
AB „Šiaulių energija“ sąskaitos už šilumos energija vienos mažiausių
Jau daugelį metų AB „Šiaulių energija“ vartotojams, kurių yra apie 44 tūkst., yra taikoma viena mažiausių šilumos kainų šalyje. Vykdydama savo veiklą, bendrovė siekia užtikrinti patikimą šilumos ir karšto vandens tiekimą ir taikyti ekonomiškai pagrįstas mažiausias kainas.
Pažymėtina, kad AB „Šiaulių energija“ pagrindinis akcininkas, nustatantis bendrovės veiklos strategiją, yra Šiaulių miesto savivaldybė. Šiaulių mieste, skirtingai nei kituose didžiuosiuose miestuose, visą centralizuotai tiekiamos šilumos energijos kiekį pagamina pati bendrovė – Šiaulių mieste nėra veikiančių privataus verslo atstovų - nepriklausomų šilumos gamintojų.
Peržvelgus 2024 m. penkių didžiųjų Lietuvos miestų šilumos tiekėjų taikomas šilumos kainas, pastebima, jog net 8 mėnesius AB „Šiaulių energija“ taikoma šilumos kaina buvo mažiausia.
Pažymėtina, kad sąskaitų už šilumos energiją dydžiui įtakos turi ne tik šilumos kaina, bet ir suvartojamas šilumos kiekis, kuris didžiausias būna šalčiausiais metų mėnesiais. Šilumos vartotojams naudingiau, kai mažesnė šilumos kaina taikoma būtent šaltuoju laikotarpiu. Svertinė šilumos kaina, kuri yra skaičiuojama įvertinant jos taikymo laikotarpiu realizuotą šilumos kiekį, labiausiai tinka palyginimui.
Preliminariais skaičiavimais, bendrovės taikoma vidutinė svertinė kaina 2024 metais yra 12 proc. mažesnė, nei Lietuvos sostinėje, šiauliečiai centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojai 2024 metais už šilumos energija mokės mažiau:
- apie 6 proc. už Panevėžio m. gyventojus;
- apie 7 proc. už Klaipėdos m. gyventojus;
- apie 9 proc. už Kauno m. gyventojus;
- apie 12 proc. už Vilniaus m. gyventojus.
Įvertinus didesnį šilumos poreikį dėl didesnio vartotojų skaičiaus, didesniuose miestuose 1 ct šilumos kainoje generuoja didesnes pajamas. Pavyzdžiui, apytiksliais skaičiavimais 1,00 ct/kWh per metus AB „Šiaulių energija“ sudarys apie 3,7 mln. Eur, kai tuo tarpu Vilniuje, preliminariais skaičiavimais, 1,00 ct/kWh per metus gali sudaryti 24,8 mln. Eur.
AB „Šiaulių energija“ informacija ir iliustracija