„eXpo – tai ne paprastas konkursas, o verslumo šventė, kurioje gimsta kūrybiškumas, pasitikėjimas savimi ir pirmosios verslo idėjos. Šiemet į renginio organizavimą įsitraukė didelis būrys švietimo, verslo, savivaldos atstovų. Tik mūsų visų dėka turime terpę, kurioje jaunimas gali būti ne tik svajotojais, bet ir realiais kūrėjais“, – atidarydama renginį sakė ŠPPAR direktorė Edita Grigaliauskienė.
Nuo idėjos iki realaus sprendimo
Vienbalsiu komisijos sprendimu, geriausia 2025 m. Šiaulių regiono mokomąja mokinių bendrove tapo Šiaulių Didždvario gimnazijos komanda „Genix“ – III klasės mokinės Ugnė Tamašauskaitė, Emanuelė Poškaitė ir Gabija Dovalgaitė.
„Didždvariečių“ kuriama inovatyvi vibracinė pirštinė, skirta sumažinti Parkinsono liga sergančių asmenų rankų tremorą, pelnė ne tik „Šiauliai’25 Expo Lyderių“ apdovanojimą ir ŠPPAR įsteigtą 400 Eur specialųjį prizą, bet ir „Lietuvos Junior Achievement“ kelialapį į nacionalinę MMB eXpo gegužės 9 d. Vilniuje. Jos metu bus sprendžiama, kas atstovaus Lietuvai Europos antreprenerystės festivalyje „Gen-E“ Graikijoje.
„Genix“ komandai tai jau ne pirmas apdovanojimas. Gimnazistės praėjusį rudenį tapo ŠPPAR organizuojamo kasmetinio jaunimo verslumo festivalio „Makeathon“ nugalėtojomis. Tuomet buvo pristatytas pirmasis vibracinės pirštinės prototipas. Per pastaruosius mėnesius merginos savo idėją dar patobulino, o vienas iš ryškesnių pokyčių – vizualinis.
„Iš pradžių mūsų pirštinė buvo juodos spalvos, tačiau gavus grįžtamąjį ryšį iš mentorių ir kitų ekspertų, nusprendėme spalvą pakeisti. Dabar ji balta, nes ši spalva kuria pozityvesnį emocinį foną“, – paaiškina moksleivės.
Jų verslo idėja gimė iš asmeninės patirties. Artimo žmogaus kova su Parkinsono liga paskatino ieškoti būdo, kaip palengvinti sergančiųjų kasdienybę. Vibracinė pirštinė kuriama remiantis moksliniais tyrimais ir Stanfordo universiteto duomenimis.
„Viso šio projekto nebūtų be puikios komandos. Viena atsakinga už dizainą, kita už programavimą, trečia už... problemų kūrimą“, – juokiasi merginos, viena kitą papildydamos. Kartu jos nuoširdžiai dėkoja žmonėms, jas palaikiusiems nuo pat pradžių – tai Didždvario gimnazijos ekonomikos mokytoja Diana Virbickaitė ir mentorius Giedrius Brūžas iš VU Šiaulių akademijos STEAM centro.
Drąsūs moksleivių žingsniai į verslo pasaulį
Šių metų eXpo metu pristatyti jaunieji verslai išsiskyrė netikėtais sprendimais. Jaunimo idėjos ne tik originalios, inovatyvios, bet ir sprendžiančios realias visuomenės problemas.
Štai Pakruojo rajono Žeimelio pagrindinės mokyklos komanda „Gestūra“ (mokytoja Inga Strižigauskienė) vysto mobiliąją programėlę, kuri padėtų kurtiesiems palengvinti kasdienį bendravimą su girdinčiaisiais. Programėlė sujungtų gestų kalbą mokančius savanorius su žmonėmis, kuriems tokia pagalba reikalinga. Be to, į ją planuojama integruoti ir gestų kalbos pamokas.
Šiaulių universitetinės gimnazijos komanda „Desedd“ (mokytoja Kristina Nosamienė) kuria specializuotas apyrankes, skirtas padėti atminties sutrikimų turintiems asmenims išlikti saugiems bei iš toli atpažįstamiems. Komanda puoselėja viziją, kad žalios spalvos apyrankė ateityje taptų plačiai atpažįstamu simboliu.
O štai Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos auklėtiniai (komanda „Hefaist“, mokytoja Aurelija Šmitienė) pristatė itin inovatyvų produktą. Jie kuria šildančius padėkliukus žmonėms, kurie kava ar arbata mėgaujasi neskubėdami, o karšti gėrimai pernelyg greitai atšąla. Komanda panaudoja nebereikalingas baterijas, kurioms suteikiamas antras gyvenimas.
Tai tik kelios idėjos, nustebinusios net visko mačiusius verslo pasaulio „vilkus“. Moksleivių kūrybiškumu ir sumanumu domėjosi ne tik komisijos nariai, bet ir renginio svečiai. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, kartu su tuo metu Šiauliuose viešėjusiu Lietuvos Respublikos energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu bei jo komanda, pasinaudojo galimybe iš arčiau susipažinti su jaunimo kuriamais verslais, apžiūrėjo jų stendus.
„Matyti tiek daug jaunų žmonių, turinčių drąsos kurti – įkvepia. Verslumas nėra vien tik apie verslą – tai apie gebėjimą pastebėti problemą ir pasiūlyti sprendimą. Tikiu, kad kuo anksčiau jaunimas įgyja šių įgūdžių, tuo tvirčiau jie žengia į gyvenimą. Lietuvoje turime auginti kultūrą, kurioje kiekviena idėja randa savo vietą, o Šiauliai – puikus pavyzdys, kaip tokia aplinka gali būti kuriama bendromis švietimo, verslo ir savivaldos pastangomis“, – džiaugėsi meras A. Visockas.
Verslo palaikymas – ne vien prizai, bet ir tikėjimas jaunimu
Iš viso renginyje, kurio organizavimą dalinai finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė, įteikta 15 specialiųjų nominacijų, apdovanojančių įvairias verslumo sritis, nuo kūrybiškumo ir komunikacijos gebėjimų iki atsakingo požiūrio į tvarumą ar bendruomenės poreikius. Jas skyrė gausi komisija, sudaryta iš verslo, švietimo ir viešojo sektoriaus atstovų.
Kai kurios įmonės ir organizacijos į vertinimo procesą įsitraukia jau ne pirmus metus. Viena iš „rekordininkių“ – UAB „DIAB“. Jos atstovai komisijoje dalyvauja jau ketvirtus metus iš eilės.
„Džiaugiamės Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų iniciatyva bei pastangomis suteikti matomumo talentingiems moksleiviams. Nuostabu stebėti renginio augimą ir tobulėjimą, o jaunimo kūrybiškumas ir inovacijos kasmet nustebina. Būdami socialiai atsakingu verslu, tvarumą laikome prioritetu, todėl tradiciškai ir nominaciją skyrėme būtent už jį“, – dalijasi įmonės personalo vadybininkė, komisijos narė Margarita Ivanovaitė.
Komisijoje taip pat dalyvavo Simona Skėrė (UAB „Artilux NMF“), Gertrūda Gulbinaitė (Lietuvos marketingo asociacija), Reda Navikienė (Šiaulių technologijų mokymo centras), Emilija Kasperavičiūtė (UAB „Laurema“), Gaivilė Kybartienė (UAB „Bodesa“), Aida Adeikienė (Nacionalinė regionų plėtros agentūra), Jūratė Marcišauskienė (Šiaulių miesto savivaldybė), Vytautas Dzindzelieta (MB „Vytaurus“), Mindaugas Milevičius (UAB „LZT“), Vidmantas Pikelis (UAB „Ekholdt Montasje“), Evaldas Rinkevičius (UAB „Energostatyba“), Marina Sinkuvienė (UAB „Deisima“), Aloyzas Žvaginis (UAB „Vinlita“), Vaiva Vaidžiulienė (MB „Tviski“), Egidija Žiedaitė (Inovacijų agentūra „Spiečius“), Sandra Paulauskienė ir Mantas Ratomskis (UAB „Skandagra“), Daiva Strielkūnienė ir Viktorija Karparavičiūtė („Lietuvos Junior Achievement“), Lina Garšvienė ir Diana Cibulskienė (Vilniaus universiteto Šiaulių akademija), Mindaugas Raustys, Jolita Bublienė ir Indrė Borusienė (Valstybinė mokesčių inspekcija), Laura Fedotovienė, Inga Kasparavičė ir Sandra Vėžytė-Sčesnienė (AB „SEB bankas“).
2025 m. mokomųjų mokinių bendrovių regioninės eXpo sėkmė – tai bendro darbo rezultatas. Mokiniams šis renginys yra proga žengti pirmuosius žingsnius verslo pasaulyje, o verslo, savivaldos ir švietimo atstovams – galimybė pažinti naują, veržlią ir iššūkių nebijančią kartą.
„Šiame renginyje pralaimėjusių nebūna, nes kiekvienam moksleiviui tai yra galimybė augti per bandymus, klaidas ir naujus atradimus, – reziumuoja ŠPPAR generalinė direktorė E. Grigaliauskienė. – Tikime, kad idėjos, kurios buvo pristatytos eXpo Šiauliuose, toliau bus vystomos ir tobulinamos, o kai kurios galbūt virs tikrais verslais. Tačiau jau dabar aišku, kad patirtis, įgyta čia, bus naudinga kiekvienam dalyviui, kad ir kokį kelią jis pasirinks ateityje.“
Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų informacija