Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija – naujos dalyvavimo tarptautiniame projekte patirtys ir idėjos
2025 m. sausio 10-17d. Šiaulių, Juliaus Janonio gimnazijos II-III kl. mokinių grupė (Adam El Baba, Gabrielis Martinaitis, Goda Mitkevičiūtė, Ieva Pliūraitė, Gabrielė Volkovaitė, Kamilė Zavadzkytė) ir mokytojos Ramunė Kančiauskienė ir Zita Stankevičienė pagal akredituotą Erasmus+projektą dalyvavo mobilumo veiklose Kipre, Limasolio mieste, Laniteo licėjuje. Projekto partneris - didžiausias licėjus Kipre ir seniausias Limasolyje, įkurtas 1819 m. Mokymo įstaiga artima Juliaus Janonio gimnazijai ne tik savo istorija, bet ir tikslais siekiant aukštų akademinių rezultatų bei stiprinant mokinio ir visos bendruomenės fizinę ir emocinę sveikatą.
Projekto tema „Healthy planet, healthy people” subūrė tris šalis - Kiprą, Lietuvą ir Portugaliją, tris skirtingas kultūras ir tris mokyklas, kurias vienija tos pačios šiuolaikinio mokinio problemos: sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo stoka, nuolatinė įtampa ir stresas, pamirštas žmogaus ryšys su gamta. Mokslininkai pažymi, kad fizinis aktyvumas yra vienas pagrindinių gyvenimo kokybės gerinimo būdų, kuris leidžia išlikti sveikiems ir stipriems, formuoja sveiko gyvenimo įpročius, be to, padeda pasiekti aukštesnių mokymosi rezultatų, gerina mikroklimatą klasėje, skatina lyderystę.
Projekto tikslas - padėti nuolat skubančiam ir technologijų apsuptam jaunam žmogui atrasti ryšį su gamta, įvertinti jos teikiamą naudą stiprinant fizinę ir emocinę sveikatą, suvokti gamtos reikšmę ir teigiamą jos poveikį visapusiškam asmenybės vystymuisi.
Projekto partneriai parengė itin aktyvią programą, kurios metu dalyviai leidosi į dienos žygį Trodos kalnuose, poilsio stotelėse susipažino su kalnų augmenija ir gyvūnija. Atlikdami užduotis grupėse išsiaiškino prevencines miško apsaugos nuo gaisro priemones, taip pat aplankė Limasolio apylinkių perlus: Kolosi viduramžių pilį, tradicinį kipriečių Omodos kaimą, antikinį Kourio amfiteatrą, nacionalinį gamtos parką Akrotiri, archeologinę Amathus vietą. Dalyviai kurdami pristatymus sužinojo apie Kipro istoriją, įvairių kultūrų įtaką salai.
Projekto dalyviams vizito metu pristatyta Kipro švietimo sistema, Laniteio licėjaus ugdymo kryptys, aplankytos erdvės, pasidalinta patirtimi. Visus ypač sužavėjo licėjaus lauko žaliosios erdvės, kuriose mokiniai renkasi pertraukų metu. Beje, mokytojai taip pat turi savo žaliąją poilsio erdvę – puikią poilsio oazę.
Džiugu, kad šis projektas tapo galimybe gimnazistams suprasti, kad gamta ir buvimas joje leidžia pasijusti jos dalimi, suvokti savo kaip atsakingo Europos piliečio indėlį ją saugant.
Projekto dalyviai gyveno kipriečių šeimose, kur pažino autentišką Viduržiemio jūros gyventojų kultūrą ir kasdienybę, pagerino užsienio kalbų įgūdžius, užmezgė šiltus tarptautinius ryšius.
Šis trijų šalių bendradarbiavimas bus tęsiamas - kovo mėnesio pabaigoje Juliaus Janonio gimnazijos mokinių grupė Erasmus+mobilumo veiklas vykdys viešėdama Portugalijoje.
Programą finansuoja Europos Sąjunga. Pateikta nuomonė yra tik autoriaus(-ių) ir ji nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo narių požiūrį. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija už tai negali būti laikoma atsakinga.
Informacinio pranešimo ir nuotraukų autorė
Šiaulių Juliaus Janonio anglų kalbos mokytoja Ramunė Kančiauskienė