Paieška...
Išplėstinė paieška
Uždaryti
background

Šiauliuose dar viena proga pažinti Emiliją Pliaterytę

Prieš mėnesį visuomenei pristatyti garsaus menininko Christian Guémy (Christiano Gemi) Šiauliuose sukurti dviejų garsių moterų portretai. Ant pastato Tilžės gatvėje nupieštas 1831 metų sukilimo didvyrės grafaitės Emilijos Pliaterytės portretas. Jos vedami sukilėliai dalyvavo mūšyje dėl Šiaulių prieš Rusijos imperiją. Lapkričio pabaigoje Šiauliuose bus dar viena puiki proga pažinti šią legendinę asmenybę – Valstybinis ansamblis  „Lietuva“ ir  kviestiniai muzikantai Šiaulių arenoje pristatys muzikinę-istorinę dramą „Emilija“.

Istorinė asmenybė – grafaitė Emilija Pliaterytė, buvo pirmoji 1830-1831 m. Lenkijos ir Lietuvos kapitonė ir sukilimo prieš Rusijos imperiją dalyvė, kovojusi už Lietuvos laisvę. Su mūsų miestu šią drąsią moterį, kuri dar vadinama ir Lietuvos Žaną d‘Ark, sieja faktas, kad ji sunkiai kovojo dėl Šiaulių. Sukilėliams užėmus Zarasus, Pliaterytė vėliau dalyvavo mūšiuose prie Maišiagalos, kovėsi dėl Kauno. Venas iš paskutinių mūšių, kuriame dalyvavo garsioji grafaitė, vyko dėl Šiaulių. Atkaklioje, daugiau kaip 10 valandų trukusioje kovoje miestas keletą kartų ėjo iš rankų į rankas.

Šiemet, nuo lemtingo Šiaulių mūšio praėjus 193 metams, Prancūzijos menininkas ant pastato sienos Prisikėlimo aikštės pakraštyje nupiešė sukilimo didvyrės Emilijos Pliaterytės portretą. Gražiai sutapo, kad Valstybinis ansamblis „Lietuva“ taip pat nusprendė atgaivinti Pliaterytės atminimą, pristatydamas jos istoriją muzikinio teatro scenoje. 

Istoriniai įvykiai bus perteikiami šiuolaikiniais scenos meno sprendimais – scenografija, kostiumais, šokiu ir muzika. Net keturi kompozitoriai – Jievaras Jasinskis, Jonas Jurkūnas, Gintautas Venislovas ir Rytas Svilainis spektakliui kuria muziką, pritaikytą nacionaliniams instrumentams, styginiams ir elektronikai.

Muzikinės dramos siužetas kuriamas remiantis tikrais įvykiais, kartu gilinantis į jaunos moters vidinius išgyvenimus dėl meilės savo žmonėms, vyrui, mamai, tėvui. Uždaro būdo, gyvenanti nuolatinio tėvų konflikto šešėlyje Emilija Pliaterytė nuo pat mažumės troško laisvės. Emilijos netenkino tuometė moters padėtis šeimoje ir visuomenėje, ji nenorėjo būti tik vyro išlaikoma „namų židinio saugotoja“, mokėsi šaudyti ir kovoti su kardais, išmoko puikiai joti. Sužinojusi, kad Lenkijoje prasidėjo sukilimas, Emilija persirengė vyriškais drabužiais, nusikirpo plaukus ir su kitais sukilėliais išėjo versti caro valdžią. Taip užgimė Emilios Plater legenda.

Valstybinis ansamblis  „Lietuva“ su  kviestiniais muzikantais muzikinę-istorinę dramą „Emilija“ Šiaulių arenoje pristatys lapkričio 22 dieną. Daugiau informacijos čia: Muzikinė drama EMILIJA

 Projektą iš dalies finansuoja LR Kultūros ministerija ir Krašto apsaugos ministerija.

Martyno Vitėno, Luko Balandžio ir Vitalio Lebedžio nuotr.

Tarptautinių ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis