Paieška...
Išplėstinė paieška
Uždaryti
background

„Tebūnie šviesa“ – muzika, jungianti dvasingumą ir bendrystę

Gruodžio 5-ąją Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje skambėjo paskutinis šių metų tradicinio chorinės muzikos projekto „Tebūnie šviesa“ akordas. Šį unikalų muzikinį ciklą, organizuojamą Šiaulių valstybinio choro „Polifonija“, šiemet papildė du tarptautiniai koncertai, įprasminę rudens Vėlinių rimtį ir Advento laukimo šviesą. Baigiamasis Advento koncertas, pavadintas „Šviesa tamsoje“, sujungė prancūziškos ir lenkiškos sakralinės muzikos šedevrus, atlikėjus iš Lietuvos ir užsienio bei jaudinančią šventinės dvasios atmosferą, kurios atgarsiai dar ilgai skambės klausytojų širdyse.

Projektas „Tebūnie šviesa“, gyvuojantis nuo 2007 metų, šiemet įgavo ypatingą prasmę, nes valstybinis choras „Polifonija“ minėjo 50-ąjį jubiliejų. Koncertų ciklas prasidėjo tarptautiniais meistriškumo kursais chorų dirigentams su Jan Schumacher (Vokietija), kurie,  Vėlinių laikotarpiu,  triumfavo finaliniu, rudens ramybę ir susikaupimą atspindėjusiu koncertu „Tebūnie šviesa“, o chrui „Polifonija“ dirigavo aštuoni jaunieji chorvedžiai iš Lietuvos ir užsieinio. Antrąjį koncertų ciklo etapą vainikavo Advento koncertas „Šviesa tamsoje“, kuris tapo ne tik šventiniu įvykiu, bet ir vidinio nuskaidrėjimo bei vilties simboliu.

Gruodžio 5-osios vakaro programą sudarė lenkų dirigento Dariusz Zimnicki sukurtos giesmės „Tota pulchra es Maria“ ir „Benedictus Dominus“, o koncertą užbaigė prancūzų kompozitoriaus Gabriel Faure garsusis „Requiem“. Šie kūriniai, atlikti mišraus choro, solistų ir vargonų, atspindėjo Advento laikotarpio dvasią – susikaupimą, laukimą ir dvasinį apsivalymą. Pasak Dariusz Zimnicki, jam buvo didžiulė garbė diriguoti tokiam profesionaliam kolektyvui, kaip „Polifonija“. Dirigentas taip pat džiaugėsi šiltu Šiaulių miesto priėmimu ir išreiškė viltį grįžti į šį kultūros miestą ateityje.

Koncerte kartu su choru „Polifonija“ pasirodė aukščiausio lygio atlikėjai: vargonininkė Renata Marcinkutė Lesieur, kurios jautrus vargonų skambinimas ir jautriai kuriamas santykis su kitais muzikais bei klausytojais praturtino muzikinę programą, sopranas Arina Alekseeva ir baritonas Denisas Ivanovas, kurių balsai kūrė gyvą dialogą tarp muzikinio pasakojimo ir dvasingumo. Renginį vedė Vita Butvilienė, subtiliai įterpusi prasmingų minčių apie Adventą ir muzikos prasmę žmogaus gyvenime.

Choro „Polifonija“ meno vadovas ir vyr. dirigentas Linas Balandis pabrėžė, kad šis projektas yra daugiau nei vien koncertų ciklas – tai kvietimas bendruomenei susiburti, dalytis dvasingumu ir kultūra, kuri įprasmina gyvenimo grožį.

Projektas „Tebūnie šviesa“ negalėtų vykti be rėmėjų palaikymo. Valstybinis choras „Polifonija“ nuoširdžiai dėkoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai ir Šiaulių miesto savivaldybei už projekto finansavimą ir pasitikėjimą. Taip pat reiškiame padėką visiems, kurie prisidėjo prie projekto įgyvendinimo – atlikėjams, partneriams ir, žinoma, mūsų klausytojams, kurie yra didžiausias mūsų darbo įkvėpimas.

 „Tebūnie šviesa“ tapo neatsiejama Šiaulių miesto kultūrinio gyvenimo dalimi, įprasminusia chorinės muzikos tradicijų svarbą ir dvasingumo dermę. Tai projektas, kuris jungia praeitį su dabartimi, sakralumą su moderniu pasaulio skambesiu, Šiaulius su pasauliniais muzikos profesionalais, ir tikimasi, jog ateityje jis toliau augs, įtraukiant naujas menines idėjas.

Šviesa, skleidžiama projekto organizatorių ir dalyvių, toliau kvies kiekvieną sustoti, įkvėpti ir susijungti su tikruoju ramybės bei harmonijos šaltiniu – tiek Vėlinių, tiek Advento laikotarpiu ar bet kuriuo kitu metu.

Nuotraukų autorius Saulius Prapiestis. 

Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ inf.